Senem Sarp // Pilates Eğitmeni
08 Ocak 2017

Anaokulu öğretmenliğinden pilates eğitmenliğine geçiş yapan Senem; Bodrum’un en popüler pilates stüdyosunun sahibesi. Popüler lafını havalı olsun diye söylemiyoruz; çok kişiden duyduk methini, tanışmak şart oldu. Hikayesini paylaşmayı da borç bildik!
Yorucu bir tempoda çalışıyorum ama evime gittiğimde kendimi tatilde gibi hissediyorum! Bunu İstanbul’da yaşamam mümkün olamazdı. Ben Bodrum’da ayrı bir huzur olduğunu düşünüyorum.

Ne zaman başladı senin Bodrum maceran? 

2007 yılında yerleştik biz Bodrum’a. Eşim artık İstanbul’da yaşamak istemiyordu. İnşaat sektöründe çalışıyor ve o dönem Bodrum’dan iki proje alıp buraya geldi. Biz henüz evli değildik.

Sende durumlar neydi? İstiyor muydun büyükşehirden ayrılmayı? 

Evet, ben de gitmek istiyordum. Dünyanın en güzel şehri orası ama yaşaması çok stresli. İstanbul’a aşık biri olarak ben bile sıkılmaya başlamıştım o hengameden. Eşimin peşinden geldim ve ne iş yapabilirim diye bakınmaya başladım. Çalışabileceğim okul da vardı hatta “hemen gel, başla” dediler bana.

Okul mu? 

Ben anaokulu öğretmeniyim aslında. Bodrum’da o dönem öğretmen bulmak çok kolay değildi. Neredeyse 10 gün içinde iş buldum! Öyle olunca bizim Bodrum planları ve hatta evlilik planları da öne çekilmiş oldu.

İstanbul’dayken neler yapardın? 

Pek çok okulda öğretmenlik ve yöneticilik yaptım. Sonra da Üsküdar’da kendi anaokulumu açtım. Bodrum’a taşınmam söz konusu olunca okulu devrettim ve işte daha önce de dediğim gibi burada yeniden işe girdim, öğretmen olarak.

Pilatesle ne zaman tanıştın, öğretmenliği niye bıraktın? 

Kızım doğana kadar yani 2009 senesine kadar her şey gayet iyi gidiyordu. Fakat tabii burası benim İstanbul’da alıştığım sistemden çok farklı. Bir noktada kendi istediğim eğitimi öğrencilerime veremediğimi gördüm.  Bir de biraz işkoliğim ben. 4’te biten mesaiden 8’de çıkıyordum. Ertesi günü planlamak için okulda kalıp çalışıyordum. Böyle olunca bu sefer kendi çocuğumdan ayrı kalmaya başladım. Bütün bunlar bir araya gelince sektörden ayrılmaya karar verdim.

Ama sonra evde oturmaktan sıkıldın, değil mi? 

Aynen öyle! Üstelik kızım da okula başladı, iyice sıkılmaya başladım. İlk önce bir butik açtım. Yurtdışından çeşitli markaların ürünlerini getiriyordum. Küçük, konsept bir butik gibi düşün. Bir yandan da spora gidiyordum, son derece düzenli bir şekilde. Pilates özellikle ilgimi çekiyordu. Gittiğim spor salonunda bir gün bana dediler ki; “sen madem yeni bir arayış içindesin, neden pilates eğitmeni olmak için eğitim almıyorsun?“

Butik işi bitmiş miydi? 

Evet, çok sık İstanbul’a gidip gelmem gereken bir dönemde butiği kapatmıştım.

Peki, pilatesle devam edelim… 

Özellikle de Basi Pilates’i öneriyorlardı bana. Çünkü Basi Pilates eğitimi aldığınız zaman bir okuldan mezun olmuş olursunuz. İnsan anatomisini çok iyi öğrenirsiniz. Sürekli kendini geliştirebileceğin ve kariyer planı yapabileceğin bir ekol bu. Basi’de öğrenci olarak başlarsın. 4 ayda eğitimini tamamlarsın ama eğitmen olabilmek için 2 yılı tamamlaman lazım. Sertifika için çeşitli sınavlara girmelisin. Yurt dışından eğitmenler gelip seni izler. Aradan belli bir süre geçtikten sonra ileri seviye eğitimler alırsın vs vs…

Detaylı bir eğitim ve sen bunu Bodrum’a getirdin. 

Evet, o kısım da çok ilginçtir. İlk başta Turgutreis’te küçük bir dairede başlayacaktım, evime yakın. Sonra bir yatırımcı ile tanıştım. İşi biraz daha büyüttük ama olmadı. Yani yatırımcıyla olmadı. Ben tek başıma açtım burayı. Üstelik daha inşaat yeni bitmişti. 2 haftada tamamladık. MindBodyAct bu şekilde başlamış oldu. 2015 yılının Ekim ayında.

Basi Pilatesi’i diğer disiplinlerden ayıran ne? 

Basi bir blok sistemle çalışır. Mesela benim basenim büyük, inceltmek istiyorum diyenlere hayır diyoruz. Sağlıklı omurga sistemi ve sağlıklı eklemler için bu mümkün değil. Sadece bacak, sadece kol, sadece basen çalışamazsınız. Bütün vücut çalışıyoruz biz. Buradaki bir dersten çıktığınızda ayak parmaklarınızdan boyun kaslarınıza kadar her yerinizi çalıştırmış olursunuz. Çünkü eğer karın kaslarınız kuvvetli değilse, öne doğru eğilmeye başlarsınız. Bütün kasların beraber çalışması lazım. Basi’deki en önemli ayrım bu.

Kaç eğitmen var MindBodyAct’te? 

6 eğitmenimiz var. Bodrum’daki en iyi eğitmenler bizim stüdyomuzda. Hem Basi’yi hem de diğer ekolleri tamamladı hepsi. Biz aynı zamanda bir eğitim stüdyosuyuz. Yurt dışından eğitmenler de geliyor buraya.

CrossFit de var, değil mi? 

Evet. Tek sertifikalı ve CrossFit eğitimini tamamlamış eğtmenler bizimle çalışıyor Bodrum’da. Şimdi çok yeni bir girişimimiz daha var: Cross Action Academy. Çocuklara yönelik.

Nedir o? 

Günümüz çocuklarını genel olarak biraz hareketsiz buluyorum. Kendi çocuğum da buna dahil. Anaokulu öğretmeni olduğum için çocukları gözlemleme şansım çok fazla oldu. Benim Bodrum’daki ilk öğrencilerim şu an 14 yaşında. Hepsini takip ediyorum. Cross Action Academy de bana bir proje olarak geçen yıl geldi. Çok heyecanlandım. Çünkü özellikle kışın çok hareketsiz buluyorum çocukları. Basketbol oynayan çocuklar bile sıçramayı bilmiyorlar. Sonucunda tabii sakatlanmalar oluyor. Cross Action’da 3 yaş itibariyle başlıyoruz. Ölçme ve değerlendirmeler yapılıyor ve çocuğa uygun ders programı çıkartılıyor.

Hem spor eğitmenleri hem de bir pedagog eşliğinde hazırlanıyor programlar. 

Çok güzel! Haftasonları mı olacak? 

Yaş gruplarına göre haftanın 2 ya da 3 günü birer saat yapacağız. Okullardan gelmek isteyen çocuklar için de grup derslerimiz olacak. Yazın da yaz okulu programımızı hazırlayacağız.

Nasıl bu kadar popüler oldu MindBodyAct sence? 

Doğruyu söylemek gerekirse uzunca bir süre, belki 1 sene boyunca Basi’yi insanlara anlatmaya çalıştım. Ama şimdilerde artık bilerek ve isteyerek bu kapıdan içeri giriyorlar. Biz hiç reklam vermedik. Hep kulaktan kulağa duyarak ve referansla geliyor insanlar. Sanırım işini iyi yapınca bir şekilde duyuluyorsun. 

Son sorum: Hiç Bodrum’a gelmekle ilgili bir pişmanlık yaşadın mı? 

Hayır, hiç. Evet, yorucu bir tempoda çalışıyorum ama evime gittiğimde kendimi tatilde gibi hissediyorum! Bunu İstanbul’da yaşamam mümkün olamazdı. Ben Bodrum’da ayrı bir huzur olduğunu düşünüyorum.

Röportajı okuyup “artık spora başlamalıyım” diye gaza gelenler sana nereden ulaşabilir? 

MindBodyAct’i arayabilirler: 0533 355 0809. Sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirler. Teşekkür ederim.

 


Diğer Röportajlar..
42
Yukarı Çık