Ahmet Aras // Acı Ot Festivali Başkanı


24-25 Mart’ta düzenlenecek Acı Ot Festivali’nin detaylarını festival başkanı Ahmet Aras’tan dinledik. Bodrum’un yöresel gastronomik değerlerini ön plana çıkartacak bu festivalde ota doyacağız.

Galiba çok güzel bir festival bizi bekliyor! Hazırlıklar tamam mı?

Çok büyük kısmı hazır, ufak tefek detaylar için de var gücümüzle çalışıyoruz.

Nereden çıktı bu fikir?

Açıkçası bizim festivalimizin fikri Alaçatı Ot Festivali’ne dayanıyor. Alaçatı’daki festivalin yakaladığı başarı yadsınamaz. Elbette çok ciddi bir ekonomi de yaratmış bölgede. Buradan hareketle festivalimizi planladık ve Bodrum’un merkezi bir yerinde yapmayı düşündük. Ortakent’i seçtik. Ulaşımı kolay olsun, otopark imkanı bol olsun istedik. Diğer yandan Ortakent’in eski dokusundan da bazı şeyleri günümüze kadar getirdiğini görüyoruz. Bu nedenle Ortakent merkezi yani Cumhuriyet Caddesi’ni trafiğe kapatacağız festival boyunca. Oraya yaklaşık 120-130 stand koyacağız.

Ne stand’ları olacak bunlar?

Özellikle ot toplamayı ve pişirmeyi bilen köylü kadınların stand’ları olacak. Ayrıca kurumlara ait stand’lar da var; Esnaf Odası, İl Tarım Müdürlüğü, Ticaret Odası gibi... Gastronomi dernekleri, tohum dernekleri ve karşı kıyıdan; Kos’tan gelen bir takım dernekler de var. Ayrıca doğal kozmetik üreten markaların stand’ları olacak. Otların dışında; zeytin, zeytinyağı, sabun, keçiboynuzu, kekik vs gibi köylünün ürettiği ve doğadan topladığı ne varsa festivalimizde yer alacak.

Sanki bu festival tüketimden daha fazlasını vadediyor. Mesela bu otların toplanması ya da pişirilmesi ile ilgili bilgilendirmeler de yapılacak, değil mi?

Elbette! Doğadaki otların neslinin tükenmemesi için neler yapmak lazım; bunları konuşacağız. Endemik bitki kaçakçılığının önlenmesi için alabileceğimiz önlemlerden bahsedeceğiz. Ayrıca yemek yazarları bizimle olacak. Sadece otla ilgili de değil; örneğin yöre mantarları hakkında uzmanlar bilgilerini paylaşacak. Aslı Aksoy’u davet ettik, biliyorsunuz önceden beyaz yakalı olup, sonra Muğla’ya yerleşerek kuşkonmaz üreticiliğine başladı kendisi. O da Acı Ot Festivali’nin renklerinden biri olacak.  Öyle büyük bütçeli sahne şovları beklemesin misafirlerimiz ama sokak sanatçıları elbette olacak.

Bizim de Sevgili Bodrum ekibi olarak katılacağımız bir yürüyüş organizasyonu var. Ondan da bahsedebilir misin?

Evet, Lelegler grubu ile Ortakent’in içindeki değirmenler, sarnıçlar ve eski taş evleri görebileceğimiz yaklaşık 2 km’lik bir parkur hazırladık. Yavaş tempoda bir gezi olacak. 7’den 77’ye herkesin yürüyebileceği keyifli ve kolay bir parkur. Tüm misafirlerimizi Ortakent’i tepeden keşfetmeye bekliyoruz.

Sadece Bodrum mutfağı ve otlarını mı tadabileceğiz Acı Ot Festivali’nde?

Hayır, yabancı şefleri de davet ettik biz festivalimize. Onların da performansları ve workshop’ları olacak. Malta, İtalya, Lübnan, Sicilya, Hırvatistan gibi ülkelerden şefler gelip kendi ulusal mutfaklarından lezzetleri Bodrum otlarıyla eşleştirecekler. Bu da etkinliğimize uluslararası bir kimlik katacak.

Peki, gastronomi dışında neler bulabileceğiz?

Çok değerli bir serge hazırlığı içerisindeyiz. Ondan bahsetmek isterim: Bodrum’da yüzyıllardır kullanılan tarım aletlerinin yer alacağı bir sergi... Dedelerimizden kalan traktörler, motorlar vs… İmar müdürlüğünün önündeki bahçede bir açıkhava sergisi olacak. 

Beklentin nedir bu festivalden?

Bizim tek beklentimiz ve amacımız Bodrum ot ve yemek kültürünü tanıtmak.  Ancak elbette işin organizasyon tarafına da bakmak lazım. Tahminimizce 10-15 bin kişinin katılacağı bir festival olacak. Bu tabii sezon açılmadan ciddi bir ekonomi de yaratacaktır.

İnsanların şehir dışından gelmesini gerektirecek ne var sence bu festivalde?


Açıkçası bu festivali özel yapan şey Bodrum kültürüne dair pek çok şeyi barındırması. İnsanlar Bodrum markasını zaten seviyor ve merak ediyor ama bizim festivalimiz bu yörenin kültürüne odaklanıyor. Bodrum’un insanı, mimarisi, otları, sanatı, doğası; hepsi var. Biz festival komitesi olarak gönüllüyüz zaten. Amacımız Bodrum’un tanıtımına katkıda bulunmak ve daha önemlisi de; yöresel değerlerin ileriki nesillere taşınmasını sağlamak.

Başarılar diliyoruz! Nasıl takip edebilir okuyucularımız festival programını?

Hem web sitemizden, hem de sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirler. Güzel kısa filmler de çektik, onları da izlemelerini tavsiye ediyorum. Festivalin geneli ile ilgili iyi bir fikir veriyor. Ve tabii ki tüm Bodrum severleri bekliyoruz!

 

Diğer Röportajlar..
57
Yukarı Çık