Burcu Temiz // Cafe Chives Bodrum
02 Aralık 2023

'Eğer bugün, günün ağız tadıyla başlasın ve çok güzel geçsin istiyorsan seni Chives’a bekliyoruz.' diyor Burcu. 2 ortağıyla birlikte işlettiği Bodrum'un en sarı, en tatlı, en leziz kafesi Chives'ın hikayesini ondan dinledik.
Buranın alametifarikası 'Avokadolu Çırpılmış Yumurtalı Kruvasan'. Aslında hepsi birbiriyle yarışır halde ama yine de avokadolu olan kahvaltımızın üstüne hiçbir şey geçemedi.

Burcu, bunu sormak için röportajı beklememe gerek yoktu belki ama benle birlikte herkes öğrensin istiyorum. Çok merak ediyoruz: Bu kafenin adı nasıl telaffuz ediliyor ve anlamı ne? 

Önemli bir soru gerçekten! İnan, isimle ilgili bu kadar zorlanacağımızı hiç tahmin edemedik. Çok isim düşündük o dönem ama bulduğumuz tüm isimler önceden alınmıştı kafe ismi olarak. En sonunda kullandığımız malzemelerden bir şey çıkar mı diye baktık. Frenk soğanı koyuyoruz yumurtalarımızın üzerine… Türkçesi biraz uzun geldi, İngilizcesini kullanalım dedik yani chives. "Çayvs" diye okunuyor.  Haklısın, gerek söylenmesi, gerek akılda kalıcılığı ile ilgili çok fazla sorun yaşadık ama olsun önemli değil, gülüyoruz, anı oluyor.

Kaç sene oldu Chives macerası başlayalı? 

3 seneyi doldurduk.

Önceleri kendi halinde, minik bir mahalle kafesiyken, şimdi ünü epey yayıldı buranın. Neye borçlusunuz sence bunu? 

Enteresan bir dönemde açtık biz burayı, tam pandeminin göbeğinde. Çünkü hepimiz birden ücretsiz izinlere çıkarıldık. Sürecin uzayacağını fark ettik ve hal böyle olunca, ne yapabiliriz arayışı sonunda Munchbox markamızı yarattık önce. Bu, evlere gönderdiğimiz bir atıştırma kutusu fikriydi. Munchbox’a mutfak ararken burayı devraldık. Ve kafe tarafı o kadar tutuldu, o kadar sevildi ki, ikisi baş başa gitmeye başladı. Chives aslında Muncbox’ın takipçisiydi şimdi onun kadar kıymetli bir şey oldu bizim için.

Peki, sizi siz yapan ekipten bahsetmek ister misin?  

İsterim! 2 ortağım var: Can ve Roger. Tam pandemi dönemi tanıştık, muazzam bir denk geliş oldu. Ben öncesinde artık gıda işi yapmam diyordum ama büyük konuşmayacaksın… Böyle bir yola girmemle birlikte fikrim değişti tabii ki. Şimdi iyi ki yapmışım diyorum. Ben çocukluğumdan beri yemekle ilgiliydim. İstanbul’da Türkiye'nin ilk butik pastanelerinden biri olan Hansel ve Gratel’i açmıştım. Onu devrettikten sonra yemek fotoğrafçılığı ve styling’le ilgilendim. Sonra da işte buraya geldim.

Chives’ın menüsünde ne var ne yok? Ya da şöyle sorayım: buranın alametifarikası nedir? 

Aslında tamamen kahvaltı ve hamur işleri üzerine menümüz. Az önceki soruda eksik kaldı aslında; ortağım Roger bir Alman ve muazzam hamur işleri, tatlılar yapıyor. Bize esas ün sağlayan kısım bu oldu doğrusu. Aynı zamanda da sabah 08:00’den başlayıp akşam 18:00’e kadar kahvaltı servis ediyoruz. O kadar erken iyi bir kahvaltı servis eden kimse yok Bodrum'da. Buranın alametifarikası “Avokadolu Çırpılmış Yumurtalı Kruvasan”. Onun dışınnda Roger’s Breakfast var; bacon’lı, çok lezzetli bir kahvaltı. Aslında hepsi birbiriyle yarışır halde ama yine de avokadolu olan kahvaltımızın üstüne hiçbir şey geçemedi.

Menüdeki her şeyin yaratıcısı sizlersiniz, değil mi? 

Evet ve en önemli olan kısmı malzemelerimiz çok iyi. Bunu inanılmaz önemsiyoruz. Her cuma günü pazara gideriz Roger’la sabah erkenden. Bununla ilgili de tabii ki lezzette muazzam bir fark yaratıyorsunuz. Dolayısıyla gidişattan çok memnunuz. Biz de hep buradayız. Her sene gelen yazlıkçılar da mesela geldiklerinde mutlaka ilk bize gelirler. Harika bir iletişim var aramızda misafirlerimizle.

Chives’a kimler geliyor? 

Aslında bunun pek çok cevabı var. En güzel tarafı gelen herkes mutlu gidiyor. Bence içeride, kendi içimizdeki uyumun bunda payı büyük. Kimler geliyor dersen; havaalanından bavulu ile gelen de var, civarda oturan müdavimlerimiz var, merak edip Didim’den, Aydın’dan gelen bile var!

Sen misafir olarak gelmiş olsaydın kendine ne sipariş ederdin?

Çok güzel soru ama seçmek zor! Sanırım Ekşi Maya Ekmek Üzeri Avokadolu Yumurtayı tercih ederim. Kruvasan yerine ekşi maya seçerdim. Üzerine de Roger’ın tatlılarından bir tanesini isterdim.

Hangisini? 

Bienenstich. Çok güzel bir Alman pastası. Üzeri ballı bademli, içi vanilyalı kremalı. Gece yatıp, rüyasında görüp sabah tekrar gelenler var.

Son bir sorum daha var: Bir çağrı yapmanı istesem, okuyucuları Chives’a davet etmek için onlara ne söylerdin?  

Eğer bugün, günün ağız tadıyla başlasın ve çok güzel geçsin istiyorsan seni Chives’a bekliyoruz, derdim.

Diğer Röportajlar..
85


Yukarı Çık